osiemgwiazdek.pl

piątek, 29 marca 2013

Tyłem z przodu? Tak!

!!!WAŻNE!!!

TO CO TUTAJ PRZECZYTACIE DOTYCZY TYLKO I WYŁĄCZNIE TYPOWYCH FOTELIKÓW RWF CZYLI MONTOWANYCH TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY. 

Z PONIŻSZYCH PORAD KORZYSTAJCIE TYLKO I WYŁĄCZNIE W SAMOCHODACH NIEWYPOSAŻONYCH W PODUSZKĘ  POWIETRZNĄ LUB Z PODUSZKĄ WYŁĄCZONĄ.

PONIŻSZY TEKST W ŻADNYM WYPADKU NIE DOTYCZY FOTELIKÓW MONTOWANYCH PRZODEM DO KIERUNKU JAZDY. MIEJSCE TAKIEGO FOTELA JEST Z TYŁU!Zaślepiony powtarzanym jak mantra stwierdzeniem, że "miejsce fotelika jest z tyłu" wierzyłem bezwarunkowo. Ale po raz kolejny okazało się, że niekoniecznie trzeba wierzyć we wszystko co się słyszy, nawet jeśli mówią to ludzie mądrzejsi. Okazuje się, że przy montażu fotela RWF czasami bywa bezpieczniej i praktyczniej jest na fotelu pasażera. Dziwne? Też się zdziwiłem, ale już tłumaczę.Po pierwsze. Zawsze słyszałem,  że jeśli fotelik jest montowany na tylnym siedzeniu to jest dalej od potencjalnego zderzenia, więc jest bezpieczniejszy. Prawda to, jednak.. oparcie fotelika tyłem do kierunku  o deskę rozdzielczą, która jest jednym z najmocniejszych elementów auta poprawia jego bezpieczeństwo. Okazuje się, że podczas zderzenia fotel mając tak solidny punkt podparcia zachowuje się znacznie lepiej.

Po drugie. Częstym wyznacznikiem do zmiany kierunku jazdy dziecka jest brak miejsca na nogi. Po raz kolejny powtórzę, że jest to problem rodzica a nie dziecka. Natomiast, dla lepszego samopoczucia matki można odchylić oparcie fotela, tak aby miejsca było więcej. Jest miejsce na nogi, więc dłużej jeździmy tyłem. Proste. I bezpieczniejsze.

Po trzecie. Mama prowadząca auto nie musi przeprowadzać gimnastyki, żeby podać dziecku smoczek siedzącemu tyłem na tylnej kanapie. Podczas jazdy taka gimnastyka jest niewskazana, więc mając dziecko blisko siebie można skupić się lepiej na drodze.

Po czwarte. Czasami na tylnym miejscu nie da się zamontować fotelika RWF, ze względu na brak miejsca dla pasażera i rodzic pomimo szczerych chęci decyduje się na fotel przodem. W takim wypadku montaż fotela z przodu może załatwić sprawę. A pasażer niech się pogodzi z kanapą.

Co na ten temat mówią prawdziwi fachowcy?

Britax
Na podstawie testów zderzeniowych i analiz aut powypadkowych uważamy, że miejsce fotelika RWF na przednim siedzeniu jest bezpieczne.

Folksam (firma ubezpieczeniowa)
Najważniejsze to przewozić dziecko tyłem. A na którym miejscu to już nie ma większego znaczenia.

VTI (jeden z najbardziej cenionych instytutów przeprowadzający testy zderzeniowe od 1960 roku)
Oparcie fotelika o deskę rozdzielczą obniża ryzyko obrażeń w porównaniu do fotelika opartego o fotel pasażera.

BeSafe
Bezpieczeństwo między przednim a tylnym miejscem jest takie samo, jednak na przednim fotelu można przewozić dziecko dłużej tyłem.

Volvo
W Volvo każde miejsce jest bezpieczne. ( nie ma to jak wiara we własny produkt ;) )10 komentarzy:

 1. Do mnie dochodziły słuchy tylko z jednym ale. Fotelik na siedzeniu pasażera ma tendencję do obniżania widoczności z prawej strony (też w prawym lusterku). Ale sama nie sprawdzałam, więc się nie upieram :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdarza się, że fotel zasłania prawe lusterko. Wyjście: dokupić lusterko takie jak w nauce jazdy i doczepić do słupka.

   Usuń
 2. ciekawe, ciekawe... a jak się to ma do 0-13? mam w trzydrzwiowym punciaku MC Mobi za pasażerem na stałe dla 1,5 roczniaka, a do tego Recaro Young Sport dla 3,5 latki i MC CabrioFix dla noworodka, ale jeszcze wszyscy razem nie jechaliśmy :) w każdym razie ktoś będzie musiał siedzieć z przodu i wypada na najmłodszego, bo Mobiego nijak nie potrafię zamontować stabilnie z przodu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to mobi.. Da się tylko trzeba się troszkę namęczyć. Ciekawa konfiguracja, ale jeśli mobiego z przodu nie dasz rady to faktycznie zostaje cabrio. Tyle, że o deskę raczej go nie oprzesz, bo dobrze, żeby fotel pasażera podpierał mobiego.

   Usuń
 3. czekam na kolejne recenzje tyłem montowanych fotelików zwłaszcza recaro i besafe. nie moge sie zdecydowac... roznica to jakies 300 zł i czy bedziesz coś pisał o iso fix w przypadku foteli tylem??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. będę, będę. ale po świętach ;)

   Usuń
 4. Proste,
  potrzebuję komentarza do tego akapitu:

  Po drugie. Częstym wyznacznikiem do zmiany kierunku jazdy dziecka jest brak miejsca na nogi. Po raz kolejny powtórzę, że jest to problem rodzica a nie dziecka. Natomiast, dla lepszego samopoczucia matki można odchylić oparcie fotela, tak aby miejsca było więcej. Jest miejsce na nogi, więc dłużej jeździmy tyłem.

  Dlaczego jest to problem rodzica a nie dziecka?
  Nie sprawdzałem jeszcze fotelików RWF ale przymierzam się do tego, bo przekonuje mnie to, że są bardziej bezpieczne.
  Nie rozumiem tej części wypowiedzi "... można odchylić oparcie fotela, tak aby miejsca było więcej". Możesz to uszczegółowić?
  Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa - czy wysokie dziecko w foteliku RWF faktycznie ma tyle miejsca na nogi, żeby nie trzymać kolan na wysokości brody?

  OdpowiedzUsuń
 5. Przy montażu na przednim siedzeniu gdzie są kotwione pasy stabilizujące?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy fotelik BeSafe iZi Plus również można zamontować na przednim fotelu? Pytam, bo z "filmu instruktażowego" wynika, że mocuje się go dodatkowymi pasami do fotela przed nim. Zastanawiamy się nad jego zakupem i mamy zagwozdkę bo chcielibyśmy młodszą wozić czasem z przodu.

  Czy nie ma żadnych przeciwwskazań do mocowania fotelika ("tyłem do kierunku jazdy") na przednim fotelu w przypadku, gdy auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera? Pytam o sytuację gdy poduszkę można zdezaktywować (bo gdy nie można to sytuacja jest oczywista). Spotkałem się z opinią, że z prawnego punktu widzenia nie można przewozić dziecka z przodu w foteliku tyłem do kierunku jazdy nawet gdy wyłączono poduszkę.

  I ostatnia kwestia, dotycząca stwierdzenia ze wstępu "PONIŻSZY TEKST W ŻADNYM WYPADKU NIE DOTYCZY FOTELIKÓW MONTOWANYCH PRZODEM DO KIERUNKU JAZDY. MIEJSCE TAKIEGO FOTELA JEST Z TYŁU!" Wozimy czasem naszą starszą (4,5 roku) w foteliku 15-36 na przednim fotelu. Czy i tym razem fundujemy jej jakieś "zagrożenie"? (bo od kilku godzin już wiem, że wożąc ją od 12 miesiąca jej życia przodem do kierunku jazdy igraliśmy z ogniem :-( .

  Na koniec, blog jest super. Szkoda, że wcześniej na niego nie trafiliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,

  Ponawiam pytanie Pana Roberta Antczaka:
  Czy fotelik BeSafe iZi Plus również można zamontować na przednim fotelu? Pytam, bo z "filmu instruktażowego" wynika, że mocuje się go dodatkowymi pasami do fotela przed nim.

  Ja jestem zainteresowana fotelikiem BeSafe IZI Combi, ale mam dokładnie te same wątpliwości.

  Świetny blog:)
  Pozdrawiam


  OdpowiedzUsuń